SSGS/SGU Seniors Order of Merit

SSGS/SGL Seniors Order of Merit
  Winner                            

Runner-Up                

2007

Ian C Hutcheon (Monifieth)

Gordon Brown   (Vale of Leven)

2008

Gordon K MacDonald (Callander)

Robert Stewart (Tulliallan)

2009

George Paterson (Northern)

Gordon K MacDonald(Callander)

2010 Tony Stafford (Dun Ochil) Scott Macdonald (Dunfermline)

2011 Bob Stewart (Tulliallan) Gordon MacDonald (Callander)

2012   David Gardner (Broomieknowe)  Derek Murphy (Kinross)

2013 Lindsay Blair (Grangemouth) John Fraser (Royal Burgess)

2014  Ian Brotherston (Dumfries & County)  John Fraser (Royal Burgess)

2015 Ronnie Clark (Erskine)

Paul Moultrie (Royal Troon)
2016  Graham Bell (Downfield)

 Ronnie Clark (Erskine)

 2017
 
 Stewart Henderson (Hamilton G C)

 Graham Bell (Downfield)

SSGS Matchplay Championship

SSGS Matchplay Championship
  Champion             

Runner Up               

2008 Drumpellier

Ronald Maclean(Hamilton)

Robert Stewart (Tulliallan)

 2009 Newmachar

 George Paterson(Northern)

 David J Miller  (Kilmarnock Barassie)

2010 Kinross Tony Stafford (Dun Ochil)

Sandy Pirie (Hazlehead)
2011 Monifieth Ian Brotherston (Dumfries & County)

Gordon MacDonald (Callander)
2012 West Kilbride David Gardner (Broomieknowe)

Ricky Gray (Irvine)
 2013 Alyth  Jim Watt (Edzell)

 Lindsay Blair (Grangemouth)
 2014 Southerness  Malcolm Reid (Sonning)  Stewart Millar (Cochrane Castle)

 2015 Stirling

 Gordon MacDonald (Glenbervie)  Muir Townsley (Dumfries & County)
 2016 Panmure  Ronnie Clark (Erskine)  Duncan Hamilton (Mortonhall)

 2017 Alyth  Nick Robson (Meldrum House)  Phil Dempsey (Tulliallan)

SSGS Super Seniors Matchplay Championship

SSGS Super Seniors Matchplay Championship

  Champion             

Runner Up               

2014 Southerness Keith Howie (West Kilbride) David A Millar (New Club)



2015 Stirling Jim Kinloch (Cardross)

DAvid A Millar (New Club St Andrews)
 2016 Panmure  Ken Thomson (Bramhall Park)  Bill Methven (Royal Aberdeen)

 2017 Alyth  Peter Kinloch (Cardross)  Andrew Laird (Deeside)

     

SSGS Super Seniors Championship

 SSGS Super Seniors Championship
 
    Winner  Sandy Pirie Trophy

Winner- over70s               

  2010 Stirling 

Sandy Pirie (Hazlehead)

Duncan McCallum (Stirling)

  2011 Largs

Sandy Pirie (Hazlehead) Duncan McCallum (Stirling)
  2012 Nairn Dunbar Robin Paton (Nairn) Sandy Pirie (Hazlehead)

  2013 Dunfermline  Gordon MacDonald (Glenbervie)  David Smith (Stirling)

  2014 Monifieth  Bill Erskine (Kilsyth Lennox)   Scott MacDonald (Dunfermline)

  2015 Boat of Garten Gordon MacDonald (Glenbervie)

Scott MacDonald (Dunfermline)
   2016 Strathmore  Bob Stewart (Tulliallan)  Derek Sim (Grange)

   2017 Largs  Colin Halcrow (Windyhill)  Jim Kinloch (Cardross)

SSGS Spring Meeting

SSGS Spring Meeting

  Gold                

Bronze             

2009 Glasgow GC Gailes)

 Bob Stewart (Tulliallan)

 Mark Lironi (Cathkin Braes), Gordon MacDonald (Callander)

 2010 Montrose Links

 David Gardner (Broomieknowe)

 Richard Gray (Cowglen)

2011 Montrose Links Graham Bell (Downfield) Jalil Aman (Grangemouth)

2012 Montrose Links Alistair Fiddes (Murcar Links) Ian Kerr (Kilmacolm)

 2013 Montrose Links  Malcolm Reid (Sonning)  Glyn Rees (Fleetwood)         David Nelson (Aboyne) 


 2014 Scotscraig  John Fraser (Royal Burgess)  Derek Sim (Panmure)

2015 Scotscraig  Keith Reilly (Silverknowes)  David Downie (Kirriemuir)

2016 Monifieth  Nick Robson (Meldrum House)  Wilson Morton (Dunbar)

2017 Monifieth  Nick Robson (Meldrum House) &
Paul Moultrie (Royal Troon)
 Keith McAllister (South Shields)

North of Scotland Seniors Open

North of Scotland Seniors Open

  Gold                

Bronze             

2007 Nairn Dunbar

Ian C Hutcheon(Monifieth)

Patrick Tomisson     (Nairn)

2008 Nairn Dunbar

Colin Christy(Kilmacolm)

James Paton   (Kirkintilloch)

 2009 Nairn Dunbar

George Rodaks(Moffat)

Brian Smith (Kilmacolm)      
Bill Methven (Royal Aberdeen)
Iain Stewart (Curragh)

2010 Duff House Royal David Smith (Stirling)         John McDonald (Cowglen) George Blair (Haddington)
Alan Cameron (Gourock)
2011 Elgin Gordon MacDonald (Callander) Brian Christie (Comrie)

2012 Cruden Bay Malcolm Reid (Sonning) Brian Smith (Kilmacolm)

 2013 Cruden Bay   Glyn Rees (Fleetwood)  Ian Morrison (Royal Aberdeen)

2014 Cruden Bay   Barry Brooks (Meldrum House) John Fraser ( Royal Burgess)
James Kinloch (Cardross)
Hamish Sutherland (Alnmouth)
2015 Elgin  Ronnie Clark (Erskine Golf Club)

Douglas Greenhalgh (New Club St Andrews)
2016 Elgin  Andrew Stracey (Denholm G C)  Duncan Hamilton (Mortonhall)
 Sandy Calder (Uphall)
2017 Tain

  Andrew Stracey (Denham G.C)
  Stewart Henderson (Hamilton G.C.)
  Graham Bell (Downfield G.C.)

  Brian Smith (Glasgow G.C.)

East of Scotland Seniors Open

East of Scotland Seniors Open

  Gold                

Bronze             

2007 Monifieth

Ian C Hutcheon(Monifieth)

James Roy (Grange), Ian Dickson (Lundin Links)

2008 Monifieth

Ian C Hutcheon(Monifieth)

Peter B Kinloch (Cardross), James Johnston(Northumberland)

 2009 Monifieth

 Ian C Hutcheon (Monifieth)

 David Smith (Stirling)

2010 Kinross Graham Bell (Downfield) Mike Currie (The Glen G C)

2011 Kinross

Andrew Campbell (Kinross) Phil Dempsey (Tulliallan)
2012 Forfar

Graham Bell (Downfield) Fraser McCluskey (Royal Burgess) Len Grindrod (Cawder) Alasdair Macgregor (Hazlehead)
2013 Forfar   Lindsay Blair (Grangemouth) Ian Morrison (Royal Aberdeen) 

 2014 Downfield  Graham Bell (Downfield)  Stewart Finnie (Caledonian)

2015 Downfield Bob Stewart (Tulliallan) Murray Ferguson (Stirling)

2016 Edzell  Graham Bell (Downfield)  Ken Forrest (Lenzie)
 Alan Ross (Northumberland)
 2017 Edzell

 Gary Tough (Edzell)
 Ronnie Clark (Erskine)
 Ken Thomson (Bramhall Park)

West of Scotland Seniors Open

West of Scotland Seniors Open

  Gold                

Bronze             

2007 Hamilton

Ronald Maclean(Hamilton),     WilliamErskine (Kilsyth Lennox)

James Paton   (Kirkintilloch)

2008 Hamilton

Event Cancelled

2009 Hamilton

 Graham Brown (Royal Liverpool)

 Denis McQuade (Glenbervie)

2010 Lanark David Gardner (Broomieknowe) William Dickson (Lanark)

2011 Lanark Andrew Campbell (Kinross) Ian Dickson (Lundin Links)

2012 Lanark Phil Dempsey (Tulliallan) David Gillespie (Turnhouse)

 2013 Cardross  Derek Murphy (Kinross)  Colin Halcrow (Windyhill)

 2014 Cardross  Bob Stewart (Tulliallan)  John Johnston (Lanark)     Allister Raphael (St Andrews)

2015 Cardross Keith Reilly (Silverknowes)
Lindsay Blair (Grangemouth)
Mark Laverick (Stocksfield)
Bob Stewart (Tulliallan)
John Gullen (Tillicoutry)
2016 West Kilbride  Malcolm Reid (Sonning)
 David Shields (Glenearn)

 Ian Johnston (Williamwood)
 Phil Dempsey (Tulliallan)
 2017 West Kilbride


 Ronnie Clark (Erskine G.C.)  Gary Cochran (Irvine Ravenspark)
 Phil Dempsey (Tulliallan)

Central Scotland Seniors Open

Central Scotland Seniors Open

  Gold                

Bronze             

2007 Stirling

John Fraser (Royal Burgess)

Gordon Thomson(Bearsden)

2008 Stirling

Ian R Brotherston (Dumfries & County)George Blair(Haddington)

Henry Anderson (Glenbervie)

2009 Stirling

 Ian Taylor (Royal Burgess)

 Brian Smith (Kilmacolm)

2010 Glenbervie Alan O'Neill (West Lothian) Ken Davidson (Musselburgh)

2011 Glenbervie George Blair (Haddington)

David Taylor (Dunfermline)
2012 Glenbervie Abandoned- Flooding  

 2013 Kilmacolm  Ronnie Clark (Erskine)  Neil McGarva (Kilmacolm)

 2014 Glenbervie Ronnie Clark (Erskine)   David J Smith (Stirling)

2015 Glenbervie  Ronnie Clark (Erskine)
Duncan Hamilton (Mortonhall)
Lindsay Blair (Grangemouth)
2016 Glenbervie  Ronnie Clark (Erskine)

 Tom Sirel (Largs)
2017 Glenbervie   Stewart Henderson (Hamilton)
  Alister Ferguson (Dunfermline)
  Jim Devaney (Clydebank & District)
 Steve Montgomery (Glenbervie)
 Lindsay Blair (Grangemouth)
 Robert Craw (Glenbervie).

South of Scotland Seniors Open

South of Scotland Seniors Open

  Gold                

Bronze             

2008 Dumfries & County

Ian R Brotherston (Dumfries & County)

Lindsay Edmond(Haddington)
 2009 Dumfries & County

 Ian R Brotherston (Dumfries & County)

 Maitland Pollock (Lochmaben)

2010 Dumfries & County

Jim Watt (Edzell) Steve Ellis (Innellan)
2011 Powfoot Bob Stewart (Tulliallan) Ken Forrest (Lenzie),Iain MacDonald (Bruntsfield),Colin Campbell (Gullane)
2012 Powfoot Brian Smith (Kilmacolm) Stuart Pond (Worksop) Adrian Donkersley (Gerrards Cross), Stuart Black (Cathcart Castle)
 2013 Powfoot  David J Miller (Kilmarnock Barassie) Alan Ross (Northumberland)  Allan Elder (Kirkcaldy)
 2014 Stranraer Ronnie Clark (Erskine)  David J Smith (Stirling)         Keith Ross (Beith) 
2015
Dumfries & County
Ronnie Clark (Erskine) Ian Logue (Northumberland G.C.)
2016
Southerness 

  Stewart Henderson (Hamilton)   Lindsay Blair (Grangemouth)
 2017 Powfoot  Nick Robson (Meldrum House)  Jim Emslie (Royal Aberdeen), David Taylor (New Club St Andrews), Jim Graham (Lochmaben).

SSGS Autumn Meeting (Doubles from 2010) (Singles from 2014)

SSGS Autumn Meeting (Doubles from 2010)   (Singles from 2014) 

  Gold             

Bronze           

2009 Haddington

 Cancelled

 Cancelled

 2010 Haddington/The Glen

 Graham Bell and Richard Scott

 Brian Inglis and T C Davidson

2011 The Glen Mike Currie and Tom Rintoul Jim Patterson and Terry Nelson
2012 The Glen Graham Bell and Richard Scott John Duff and John Masterton

 2013 No Event

   
 2014 Panmure  Ronnie Clark (Erskine)  Jalil Aman (Grangemouth)

2015 Nairn Dunbar  Nick Robson  (Meldrum House)
Tony Patterson (Sunningdale)

Brian Grieve (King James VI)
2016 Nairn Dunbar  Maurice Lindsay (Broughty)
 Stewart Finnie (Royal Aberdeen)
 Lindsay Gordon (Turnhouse)
 Robert W Smith (Nairn)
 Michael Dean (Moray)
 2017 Strathmore  Stewart Henderson (Hamilton)  Jim Emslie (Royal Aberdeen)

SSGS Spanish Festival

Murcia Seniors Open

  Scratch              

Handicap            

2008 Hacienda del Alamo

Ian R Brotherston (Dumfries & County)

James L S Kinloch(Cardross)

   Pairs Winners

Ian R Brotherston( Dumfries & County) and George Rodaks(Moffat)

2009 Hacienda del Alamo Ian R Brotherston (Dumfries & County) Dougal Chalmers (Panmure)
  Pairs Winners Brian Smith (Kilmacolm) and Ian Jeen (Milngavie)

2010

PolarisWorld

Ian R Brotherston (Dumfries & County) Dougal Chalmers (Panmure)
  Pairs Winners Ian Brotherston and Robbie Nairn (Lochmaben)

2011 Las Colinas

Malcolm Reid (Sonning) Ian Brotherston (Dumfries & County)
  Pairs Winners: John Johnston (Royal Aberdeen) and Keith Bruce (Edzell)

2012

Villaitana

Malcolm Reid (Sonning) Peter Kinloch (Cardross)
  Pairs Winners Ian Brotherston (Dumfries & County) and Ian Jeen (Milngavie)

Gordon MacDonald (Callander) and Malcolm Reid (Sonning)

 2013 Villaitana 


 Keith Bruce (Edzell)  Neish Chisholm (Kemnay)
   Pairs Winners Neish Chisholm (Kemnay) and Gordon Gray (Deeside) 

2014 Hacienda Del Alamo Singles Winners 
Ian Brotherston, (Dumfries & County)
 
James Fealey (Hacienda Del Alamo) 
  Pairs Winners 
Scott MacDonald (Dunfermline) & John McDonald (Cowglen)

Alex Hogg (Stirling) and Denis McQuade (Glenbervie) 
2015
Hacienda Del Alamo
Singles Winners 
Nick Robson (Meldrum House)

Rab Craw (Glenbervie)
  Pairs Winners 
Ian Jeen (Scotscraig) & Keith Bruce (Edzell)

Pairs joint handicap  winners:
Ian Jeen (Scotscraig) & Keith Bruce (Edzell) &
Graham Haugh (Glasgow Gailes) & David Marshall (Glasgow Gailes)
 2016
Hacienda del Alamo
 Singles Gross  Nick Robson (Meldrum House)  Singles Net -  Graham Haugh (Glasgow Gailes) & David Marshall
 (Glasgow Gailes) Joint winners
   Pairs Gross - Ian Brotherston & Ian Fraser (Dumfries & County)  Pairs Net - Graham Haugh & David Marshall (Glasgow Gailes)

SSGS Inter County Championship

SSGS Inter County Championship
 
  Gold                

Silver                 

 Bronze              

2008 Monifieth

 Stirlingshire 

 Fife

Lothians
2009 Moray

 North East

 Glasgow

 South
2010 West Kilbride

 Glasgow

 Lothians

Angus
2011 Musselburgh South of Scotland Glasgow Lothians

2012 Dunfermline Lothians Stirlingshire South of Scotland

 2013 Murcar  Glasgow  Angus  Stirlingshire

 2014 Dunbar  Stirlingshire  Glasgow  Lothians

 2015 Montrose North East South of Scotland   Argyll & Bute

 2016 Largs  Stirlingshire  Angus  North East

Scottish Seniors Golfing Society

flag-icon

Next Events

Click Here to view our Next Events

flag-icon

Competition Results

Click Here to view our Competition Results

flag-icon

Latest News

Click Here for our Latest News